افزایش حقوق ۱۴۰۰ با گرانی‌ها از بین رفت/ حقوق کارگران حدود ۷میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد

1400/4/8 - توسط مدیرسایت
افزایش حقوق ۱۴۰۰ با گرانی‌ها از بین رفت/ حقوق کارگران حدود ۷میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد

افزایش حقوق ۱۴۰۰ با گرانی‌ها از بین رفت/ حقوق کارگران حدود ۷میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با ابراز "درخواست ما از رئیس‌جمهور این است که مشکلات کارگران در قالب کارگروهی بررسی شود" گفت: کارگران با درآمد فعلی خود فقط می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین کنند.

ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری، درباره کاهش قدرت خرید کارگران گفت: دیگر نمی‌توان گفت که افزایش حقوق خنثی شده است بلکه باید بگوییم دستمزد کارگران نابود شده است.

وی گفت: زمانی که در یک جامعه خط فقر تعیین می‌شود, اما جامعه کارگری با حقوق 2میلیون و 655هزار تومان فعالیت می‌کند، حتی اگر عیدی و سنوات دریافت کند، باز هم حقوق او به حدود 3میلیون و 300هزار تومان بیشتر نمی‌رسد.

 چمنی بیان کرد: یعنی حقوق کارگران حدود 7میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد. با توجه به اینکه در جامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد, بیش از 70 درصد جامعه کارگری حداقل‌بگیر هستند, و بخش زیادی از آنها حقوق و مزایایی دریافت نمی‌کنند.

 رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: با درآمدی که دارند فقط می‌توانند بخشی از  هزینه زندگی را بگذرانند. در زمان حاضر هستند مناطقی که هزینه اجاره‌بها برای زندگی حدود 3میلیون تومان است، در بدترین جاها حدود 1.5 میلیون تومان است، در چنین شرایطی یک کارگر حدود 50 درصد درآمد خود را برای مسکن هزینه می‌کند.

وی ادامه  داد: متأسفانه در برخی مناطق اجاره پشت‌بام منازل نیز مرسوم شده است، این نشان‌دهنده سطح زندگی کارگران است. در سالهای گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می‌کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. امسال نیز قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه‌های مسکن و مواد خوراکی که باعث شد معیشت کارگران به‌شدت آسیب ببیند.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با بیان اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند گفت: در وضعیتی که چه بخواهیم چه نخواهیم تورم و افزایش هزینه‌ها را شاهد هستیم، باید برای دستمزد مطابق خط فقر تصمیم‌گیری کرد.

 وی درباره مطالبات کارگران از رئیس جمهور گفت: جامعه کارگری ما با احتساب بازنشستگان الآن چیزی حدود 48میلیون نفر هستند پس ما در مورد مشکل بیش از نیمی از جامعه صحبت می‌کنیم، بنابراین دولت آینده باید با نمایندگان کارگران مشکلات جامعه کارگری را دسته‌بندی کند و برای حل آن اقدام نماید. بزرگترین خواسته ما این است که آقای رئیس‌جمهور کارگروهی تشکیل دهند که بتوانند مشکلات کارگران را با تشکلات و نمایندگان کارگری تا جایی که می‌توانند حل کنند.

منبع: تسنیم