واریز مبلغ ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان به حساب بازنشستگان

1400/4/13 - توسط مدیرسایت
واریز مبلغ ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان به حساب بازنشستگان

واریز مبلغ ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان به حساب بازنشستگان

به گزارش منیبان،  درحالی که قرار بود مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اول تیرماه واریز شود، تاکنون این مسئله محقق نشده است و سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به دلایل این تأخیر، به اعلام اینکه این مبلغ نهایت در تیرماه واریز می‌شود، اکتفا کرده است.
اما واریز این تفاوت حقوق بازنشستگان چه مسئله‌ای دارد؟ در فروردین ماه امسال با اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، حداقل حقوق یک بازنشسته با ۳۰سال خدمت و با شرط داشتن همسر و ۲ فرزند، ۴ میلیون و ۲۰۰هزار تومان اعلام شد. اما در این واریزی‌ها اشکالاتی رخ داد و حقوق برخی بازنشسته‌ها کم واریز شد. این ایراد‌ها تا حدی بود که سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد غیرحداقل بگیران (سایر سطوح دستمزدی) در اردیبهشت ماه حقوق بیشتری می‌گیرند و مابه التفاوت آن با فروردین ماه را نیز دریافت می‌کنند. اما این مابه التفاوت نه تنها در اردیبهشت ماه واریز نشد، بلکه وعده واریز آن با حقوق ماه اخیر نیز عملی نشده است. همین مسئله سبب شد برخی بازنشستگان تأمین اجتماعی با فرستادن پیامک به شهرآرا به این مسئله اعتراض کنند.

مابه‌التفاوت حقوق فروردین ماه بازنشستگان بسته به سابقه و میزان واریز افراد متفاوت است، اما رقم یادشده بین ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان است.

یک شهروند در پیامکی نوشته است: «لطفا پیگیری کنید چرا مابه التفاوت بازنشستگان تأمین اجتماعی مربوط به فروردین ماه که قرار بود تا اوایل خردادماه پرداخت شود، پرداخت نشده است.» شهروند دیگری نوشته است: «تیرماه دارد به نیمه می‌رسد، پس تفاوت حقوق فروردین ماه چه شد؟ در خبر‌ها آمده بود که آخر اردیبهشت یا اوایل خردادماه پرداخت می‌شود، پس چه شد؟ چرا این قدر وعده می‌دهید؟» بازنشسته دیگری هم نوشته است: «این بار باور کنیم که در تیرماه مابه التفاوت بازنشستگان سایر سطوح مربوط به فروردین ماه۱۴۰۰ پرداخت می‌شود؟ اینکه می‌گویم این بار باور کنیم به این دلیل است که تأمین اجتماعی وعده داده بود مابه التفاوت در خردادماه واریز می‌شود، اما نشد! امیدوارم که این بار حقیقت داشته باشد.»

یکی دیگر از بازنشستگان هم نوشته است: «از قرائن چنین پیداست که هنوز چیزی نشده، بعد از افزایش حق وحقوق بازنشستگان، اوضاع مالی تأمین اجتماعی خوب نیست و این سازمان به روغن سوزی افتاده و هنوز تفاوت حقوق فروردین ماه را واریز نکرده است. پرداخت بموقع حقوق بازنشسته‌ها مسئله‌ای بسیار حیاتی است و شوخی بردار نیست که بخواهید به دلیل کوتاهی‌ها در اخذ مطالبات خدای ناکرده پرداخت‌ها را در ماه‌های آینده به تعویق بیندازید.»

جزئیاتی از وام ضروری بازنشستگان تامین اجتماعی

مبلغ وام ضروری بازنشستگان ۷ میلیون تومان بوده و قرار است به صورت غیرحضوری ثبت نام و پرداخت شود. پس از ثبت نام متقاضیان و ارسال اطلاعات به بانک عامل، اطلاعات هویتی افراد باتوجه به قوانین و مقررات بانک عامل بررسی و در صورت داشتن شرایط لازم، پیامکی به شماره همراه اعلام شده فرد متقاضی فرستاده می‌شود. با تأیید و موافقت فرد برای دریافت وام، این مبلغ به حساب وی واریز می‌شود. وی می‌گوید: زمان دقیق ثبت نام وام ضروری برای بازنشستگان بعدا اعلام می‌شود.

اولویت دریافت وام ضروریه بازنشستگان کسانی هستند که تاکنون وامی دریافت نکرده اند و آن دسته از مستمری بگیرانی که وام دریافت کرده اند و درحال پرداخت اقساط هستند، نمی‌توانند دوباره تقاضای دریافت وام کنند. همچنین بیماران خاص و صعب العلاج و افرادی که فرزندان آن‌ها در شرف ازدواج یا درحال جابه جایی مسکن برای اجاره نشینی هستند، با ارائه مدرک معتبر در اولویت پرداخت قرار دارند.

منبع: شهر خبر